“משפחת המלוכה” של הרש”פ

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

 

תופעת הנפוטיזם נחשפת גם בצמרת הרש”פ, בעלה של אינתיסאר אבו עמארה, ראש לשכתו של מחמוד עבאס, מונה לראש המחלקה המדינית של אש”פ ובתו מונתה ליועצת בשגרירות בחו”ל.

מחמוד עבאס מעלים עין מתופעת הנפוטיזם שבאמצעותה הוא קונה את הנאמנות אליו.

 

 

אינתיסאר אבו עמארה, ראש לשכתו של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס שהפכה לדמות החזקה בצמרת הרש”פ, נחשפה לציבור הפלסטיני בזכותה של סוהא ערפאת, רעייתו של יו”ר הרש”פ לשעבר יאסר ערפאת.

בכמה ראיונות שהעניקה לאמצעי התקשורת הערביים בחודש שעבר, גילתה סוהא ערפאת כי “אינתיסאר אבו עמארה שולטת במחמוד עבאס והיא זו השולטת למעשה בפלסטין,ידה בכל, היא ממנה שרים ומפטרת שגרירים”.

אשת סודו של מחמוד עבאס הפכה לשיחת היום בשטחים למרות שהיא מקפידה להתרחק מאמצעי התקשורת ולשמור על פרופיל נמוך.

אט אט נחשפים פרטים נוספים על פעילותה בצמרת הרש”פ ועל בני משפחתה שבזכותה קודמו אף הם לתפקידים חשובים ברש”פ, במילים אחרות, הנפוטיזם חוגג גם בלשכתו של יו”ר הרש”פ עצמו.

אתר האינטרנט ” א-שאהד” חשף ב-12 בספטמבר כי יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס מינה את סעיד אבו עמארה, בעלה של ראש לשכתו אינתיסאר אבו עמארה לתפקיד ראש המחלקה המדינית של אש”פ לאחר שהרחיק מהתפקיד את פארוק אלקאדומי והעביר את המחלקה מתוניס לרמאללה.

יו”ר הרש”פ הקודם, יאסר ערפאת, לא אהב בלשון המעטה את סעיד אבו עמארה וב-1996 הוא הרחיק אותו מתפקידו במשרד הפנים הפלסטיני למשרד האספקה.

אולם, ברגע שמחמוד עבאס זכה בבחירות לנשיאות ב-2005, לאחר מותו של יאסר ערפאת, הוא החזיר את סעיד אבו עמארה מן הכפור והעביר אותו לעבוד במזכירות של הועד הפועל של אש”פ.

זמן קצר לאחר מכן, בהתערבותה של אינתיסאר אבו עמארה, מינה מחמוד עבאס את סעיד אבו עמארה  לתפקיד השגריר הפלסטיני בנסיכות עומאן.

סעיד אבו עמארה זכה לקידום מהיר בשירות החוץ הפלסטיני  וב-2011 מינה אותו יו”ר הרש”פ למנכ”ל המחלקה המדינית של אש”פ לאחר שהחליט להעביר את המחלקה מתוניס לרמאללה ולסלק מדרכו את פארוק אלקאדומי שהתנגד להסכמי אוסלו ולאופן שבו מחמוד עבאס  מנהל את המשא ומתן עם ישראל.

בכך ניטרל מחמוד עבאס את מעוז ההתנגדות האחרון נגדו בצמרת אש”פ,הוא החליש את המחלקה המדינית ומינה בראשה אחד מאנשי שלומו.

בלחצה של אינתיסאר אבו עמארה, קודם בעלה סעיד פעם נוספת ב-2013 לתפקיד מושל בלשכת הנשיא בדרגה של שר.

גם מונא, בתם של השניים קודמה ומונתה לתפקיד יועצת בשגרירות הפלסטינית בניקוסיה בירת קפריסין. היא נהנתה מסמכויות נרחבות ואחר כך הועברה  לעבוד בקנדה ובעלה קיבל אף הוא ג’וב בשגרירות בניקוסיה.

לאחר הפירסומים על  משפחת אבו עמארה וההטבות שלה הן זוכות מהרש”פ, בגיבוי מלא של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס, החלו לכנות אותם בשטחים בשם “המשפחה המלכותית”.

אין ספק שאינתיסאר אבו עמארה הצליחה לקדם את בני משפחתה  בזכות קשריה האישיים עם יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס, היא מקבלת ממנו גיבוי מוחלט בכל הנושאים החשובים, מדיניים וכלכליים כאחד, והיא חולשת בתוקף תפקידה על הנושאים הרגישים ברש”פ ועל הנעשה במשפחתו של מחמוד עבאס.

בכירים בפת”ח מאשרים את הדברים ואומרים כי משפחת אבו עמארה היא” דוגמא חייה לכך שאין שום צורך בכישורים כדי להתקדם ברש”פ אלא רק בקשרים.”

אינתיסאר אבו עמארה היא אישה חזקה המכירה היטב את מחמוד עבאס ובמשך השנים היא הפכה לזרוע הביצוע שלו, בזכות הכוח הרב שצברה היא עשתה את מה שעושים רוב בכירי הרש”פ, הם דואגים לקדם את בני משפחותיהם לתפקידים בכירים ברש”פ כל עוד יש להם את הכוח לעשות זאת.

הנפוטיזם ברש”פ הפך לנורמה מקובלת, תושבים בשטחי הגדה אומרים כי משפחות שלמות של בכירים ברש”פ משתלטות על מנגנוני הרש”פ בתפקידים שונים ואילו מחמוד עבאס מעלים עין, כך הוא קונה את נאמנותם של האנשים שלו, המנהל התקין איננו מעניין אותו, בכיר בפת”ח אומר כי התופעה הזו מקובלת בכל מדינות ערב ומחמוד עבאס איננה רואה בה שום פסול.

 ברש”פ דוחים את כל הטענות נגד אינתיסאר אבו עמארה ובני משפחתה העובדים ברש”פ ואומרים כי הם מבצעים את תפקידם על הצד הטוב ביותר וכי התקדמו בזכות כישוריהם.

אשריי המאמין.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי