הספין החדש של הרש”פ

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
הממשלה הפלסטינית החליטה להקים צוות משפטי מיוחד שיאסוף ראיות נגד מתנחלים ישראלים שפגעו בפלסטינים לשם הבאתם לדין בבתי הדין של הרש"פ. המהלך הפלסטיני הוא הפרה בוטה של הסכם אוסלו, נראה שמדובר בספין של הרש"פ שמטרתו לשפר את תדמיתה ברחוב וסיכוייו להתממש קלושים.

הרש”פ זועמת ומתוסכלת מחתימת הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לבין איחוד האמירויות ובחריין, יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס ממתין בקוצר רוח לתוצאות הבחירות לנשיאות בארה”ב בתקווה שג’ו ביידן ייבחר לנשיא האמריקני הבא ואז הוא והרש”פ יחלצו מהמצוקה המדינית והכלכלית של הרש”פ.

הפלסטינים בשטחי הגדה נמצאים במצב כלכלי קשה מאוד בגלל מגיפת הקורונה, האבטלה גואה וגם עשרות אלפי הפקידים של הרש”פ מקבלים משכורות חלקיות בלבד בגלל הקופה המרוקנת של הרש”פ, אחת הסיבות העיקריות לכך היא סירובה של הרש”פ לקבל מישראל את כספי המיסים שישראל גובה עבורה,כ-180 מיליון דולר מדי חודש בחודשו, הפלסטינים מחרימים את קבלת הכסף מישראל מאז חודש מאי כצעד של מחאה על תוכנית הסיפוח של ישראל בשטחי הגדה ועל “חוק הקיזוז” שעבר בכנסת שעל פיו ישראל מנכה מהכסף שהיא מעבירה לרש”פ את הסכום שהיא משלמת מדי חודש למחבלים ולבני משפחותיהם.

תוכנית הסיפוח איננה נמצאת כרגע על הפרק והלחץ בקרב צמרת פת”ח על מחמוד עבאס גובר להתפשר עם ישראל ולהסכים לקבל ממנה את כספי המיסים כדי לחלץ את הרש”פ ממצוקתה הכלכלית, בשטחי הגדה החל מסיק הזיתים וגברו העימותים בין תושבי הכפרים הפלסטינים לבין מתנחלים המתגוררים לשטחים שבהם יש מטעי זיתים, זו תופעה שחוזרת על עצמה בכל שנה, בנוסף למוקדי החיכוך הקבועים בשטחי הגדה בין האזרחים הישראלים לתושבים הפלסטינים.

בעקבת תוכנית הסיפוח הישראלית קיבל מחמוד עבאס החלטה, שזכתה גם לגיבוי ממוסדות אש”פ, להשתחרר מכל ההסכמים וההבנות בין הרש”פ לישראל, כולל הסכמי אוסלו ופאריז, והפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל.

אולם, בפועל, הנהגת הרש”פ איננה מעיזה להתנתק מישראל מכיוון שהיא תלוייה בה בכל ההיבטים של חיי היום יום, דוגמא בולטת לכך ניתן לראות בעצם ימים אלה באישפוזו של בכיר אש”פ צאיב עריקאת בבית חולים ישראלי לאחר שנדבק בנגיף הקורונה.

תושבי הגדה לא האמינו מהיום הראשון להחלטת ההנהגה הפלסטינית על ההתנתקות מההסכמים עם ישראל, הם היו בסרט הזה בעבר כבר כמה פעמים, אולם הרש”פ ממשיכה במלאכת הספינים שלה מול תושבי הגדה כדי להראות שהיא מיישמת כביכול את ההחלטה שקיבלה ההנהגה הפלסטינית.

 ספין פלסטיני חדש

הספין החדש  מבית מדרשה של הרש”פ קשור ליחסים בין האזרחים הישראלים המתגוררים בשטחי הגדה לבין התושבים הפלסטינים.

הרש”פ מנסה להראות כי היא בעצם הריבון על שטחי הגדה בעקבות ההחלטה להתנתק מהסכמי אוסלו, זאת למרות שלא חל שום שינוי בשטח וצה”ל ממשיך לשלוט בכל שטחי הגדה.

שר המשפטים הפלסטיני מוחמד שלאלדה הודיע ב-14 באוקטובר כי מערכת המשפט הפלסטינית תתחיל בתוך ימים לדון בהפרות של מתנחלים ישראלי כלפי תושבים פלסטינים.

 הודעתו באה בעקבות החלטת הממשלה הפלסטינית על “הקמת צוות לאומי לחקור ולרדוף את המתנחלים אשר ביצעו פשעים נגד העם הפלסטיני ולהביאם לדין בפני בתי המשפט הפלסטינים”.

על פי דברי שר המשפטים הפלסטיני, מדובר במתנחלים ששמותיהם ידועים לרש”פ והם מתגוררים בעיר העתיקה בחברון וסמוך לכפר בורין באזור שכם.

על פי גורמים ברש”פ, הצוות הפלסטיני החל כבר באיסוף הראיות שיובאו לבתי המשפט הפלסטינים שם יתקבלו גם ההחלטות וגזרי הדין נגד הנוגעים בדבר.

המהלך הפלסטיני הינו אקט הצהרתי בלבד, הרש”פ מנסה ליצור בקרב תושבי הגדה את הרושם כי היא אוכפת את ריבונותה על כל השטח הפלסטיני בגדה למרות הנוכחות של כוחות צה”ל.

 מדובר במהלך פלסטיני המנוגד להסכמי אוסלו ומהווה הפרה חמורה שלהם, הטיפול המשפטי באזרחים ישראלים המתגוררים בשטחי יהודה ושומרון הינו של ישראל בלבד.

הממשלה הפלסטינית מנסה להפגין ריבונות מלאכותית על כל שטחי הגדה ולהראות שהיא מיישמת את החלטות ההנהגה הפלסטינית להשתחרר מכל ההסכמים עם ישראל, בשטח עצמו אף פלסטיני לא מאמין להודעות הרש”פ בעניין הזה.

על פי הסכמי אוסלו, אסור לרש”פ לעצור אזרחים ישראלים או לעכב אותם, במקרים של חשד לביצוע עבירות בתחומי הרש”פ על ידי אזרחים ישראלים על הרש”פ להודיע מייד על כך לישראל באמצעות משרדי הקישור המשותפים ולהמתין עד להגעת כוחות צה”ל למקום כדי שיטפלו בנושא.

מדובר גם בצעד שאינו עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי, הרש”פ איננה מדינה והריבון בשטח הינו מדינת ישראל, במיוחד אם הרש”פ הודיעה באופן חד צדדי על התנתקותה מהסכמי אוסלו.

גורמים ברש”פ מודים כי שום ישראלי לא יעצר ויועמד לדין ללא הנחייה מפורשת של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס אשר יודע היטב את המשמעות של החלטה כזו, לכן צריך להתייחס להחלטה של הממשלת הפלסטינית גם כמהלך של “הוצאת קיטור” בגלל התסכול הרב האופף אותה בתקופה הזו, הדבר האחרון שהרש”פ צריכה כעת היא להתעמת עם ישראל על מעצר של אזרחים ישראלים בתחומי הרש”פ, לישראל יש מנופי לחץ חזקים ומרתיעים והנהגת הרש”פ מודעת לכך היטב.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי