דחלאן וחמאס משתפים פעולה כדי להחליש את יו”ר הרש”פ

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
מוחמד דחלאן חיזק את הברית פוליטית שלו עם תנועת חמאס והוא  מקים ברצועה מרכז פעילות פוליטי לקראת הבחירות לפרלמנט.דחלאן מתכנן להריץ בבחירות רשימה עצמאית אך הוא יצטרך להתגבר על המכשולים שיציב בפניו יו"ר הרש"פ.

בתחילת השבוע הגיע לרצועת עזה רשיד אבו שבאכ, מי שהיה ראש המודיעיו המסכל של הרצועה, המקורב מאוד למוחמד דחלאן, והאיש שניהל את הקרבות של הרש”פ נגד פעילי חמאס בעת שהשתלטו בכוח ב-2007 על הרצועה.

אבו שבאכ הגיע לרצועה לקראת הגשת הרשימות לבחירות לפרלמנט לועדת הבחירות המרכזית, “הזרם הרפורמיסטי” של מוחמד דחלאן מתכוון להתמודד בבחירות לפרלמנט.

מוחמד דחלאן עצמו לא יוכל להשתתף בבחירות בגלל שהחוק הפלסטיני אוסר על השתתפות כל מי שהורשע בבית דין פלסטיני בעבירות שחיתות, לא ברור עדיין אם ועדת הבחירות המרכזית תאשר את הרשימה שתומכי דחלאן מתכוונים להגיש,יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס שולט בועדה וגם בבית הדין המיוחד שהוקם לדון בנושא הבחירות.

על פי גורמים ברצועה, בשבוע הבא יגיע לרצועה ממצרים, סמיר משהראווי, יד ימינו של מוחמד דחלאן, כדי לסייע בהכנות לבחירות. בחודש האחרון הגיעו לרצועה עבד אלחכים עווד ורסאן ג’דאללה, שני בכירים מתנועתו של מוחמד דחלאן, ועוד עשרות פעילים אחר היעדרות של 14 שנה.

החזרה של אנשי דחלאן לרצועת עזה היא במסגרת שורה של הסכמים שהוא השיג עם יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, מאז 2017.

אנשי דחלאן יוכלו לחזור לרצועה במסגרת הסכם פוליטי ושני הצדדים מתחייבים שלא לעשות מעשי נקם, לחלק מאנשי דחלאן יש “דם של חמאס על הידיים” והם נלחמו נגד פעילי חמאס במהלך אירועי הדמים ב-2007.

מעבר לערבויות הפוליטיות ההדדיות של חמאס ומוחמד דחלאן להימנע מפעולות נקם ומעשי איבה הדדיים, פעלה ברצועת עזה “ועדת פיוס חברתית” שהוקמה על ידי מוחמד דחלאן ויחיא סינוואר שהשיגה “סולחות” ותשלום פיצוי כספי למשפחות ההרוגים בעת השתלטות חמאס על הרצועה.

במסגרת ההבנות בין מוחמד דחלאן ליחיא סינוואר הועברו עד כה לרצועת עזה 60 אלף מנות חיסון נגד קורונה במימון דחלאן ואיחוד האמירויות.

 המשמעות הפוליטית

מוחמד דחלאן מבסס את כוחו ברצועת עזה נוכח חולשתו בשטחי הגדה שם שולט יריבו המר מחמוד עבאס.

בחודשים האחרונים פעלו מנגנוני הביטחון של הרש”פ נגד נאמניו של מוחמד דחלאן במחנות הפליטים בגדה ועצרו עשרות מהם כדי לצמצם את כוחו ולשבש את פעילותו לקראת הבחירות.

מוחמד דחלאן רוצה להשיג לעצמו לגיטימציה פוליטית באמצעות בחירת אנשיו לפרלמנט בניסיון למחוק את הדה-לגיטימציה שעשה לו מחמוד עבאס ברחוב הפלסטיני, הוא מעריך שיוכל לצבור כוח פוליטי בפרלמנט ולשפר את עמדת המיקוח שלו מול מחמוד עבאס.

דחלאן הצליח להקים ברית אינטרסים פוליטית עם תנועת חמאס שמוכנה לפתוח את שערי הרצועה בפני אנשי דחלאן כדי לחזקו, דבר שמחליש משמעותית את יו”ר הרש”פ ותנועת פת”ח לקראת הבחירות לפרלמנט.

לכסף הרב שבידי דחלאן ולתמיכה של איחוד האמירויות באספקת חיסונים נגד קורונה לתשובי הרצועה יש גם כן השפעה גדולה על עמדת חמאס.

ההתבססות של מוחמד דחלאן ברצועת עזה מדאיגה מאוד את יו”ר הרש”פ, בנוסף להתחזקות מעמדם של נאצר אל-קידווה ומרוואן ברגותי, יש כמה בכירים בפת”ח שמודאגים מאוד מהפיצול בתנועה ומנסים לשכנע את מחמוד עבאס לדחות את הבחירות מחשש להפסד מול תנועת חמאס.

תנועת חמאס לוקחת הימור בהסכם הפוליטי שלה עם מוחמד דחלאן שהיה אחד מאויביה המרים, דחלאן נתמך על ידי שלוש מדינות ערביות: מצרים, איחוד האמירויות וסעודיה שרואות ב”אחים המוסלמים” ובחמאס תנועות טרור, אולם, בכירים בחמאס בטוחים בכוחה של הזרוע הצבאית של התנועה שהיא לא תאפשר לאנשי דחלאן להרים ראש, כרגע המטרה המשותפת היא להחליש את כוחם של מחמוד עבאס ותנועת פת”ח.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ”ל רשות השידור לשעבר

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי