החסינות של הנהגת חמאס

ממשלות ישראל הקפיאו במשך שנים את החיסולים הממוקדים של ראשי חמאס והעניקו להם חסינות למרות המלצות השב"כ והמוסד. הקונספציה הישראלית כי "חמאס מורתע" גרמה לישראל לוותר על כלי נשק חשוב נגד הטרור. הגיעה העת להתעורר.

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן חשף בראיון שהעניק לערוץ 12 ב-23 בדצמבר כי התקבלה החלטה מדינית בזמנו שלא לחסל את הנהגת חמאס הנמצאת על אדמת קטאר.

הוא סירב להשיב לשאלה האם ההחלטה הזו תקפה גם לגבי מנהיגי חמאס השוהים בטורקיה ובלבנון אבל ניתן היה להבין משתיקתו שההחלטה היא תקפה לגבי קטאר בלבד.

מדוע מצא לנכון יוסי כהן לחשוף מידע רגיש כזה בטלוויזיה? האם הוא מנסה לגלגל את האחריות לעברו של בנימין נתניהו לקראת כניסתו לחיים הפוליטיים?

עד ל-7 באוקטובר נהנתה הנהגת חמאס בחו"ל וברצועת עזה מחסינות ישראלית בלתי ברורה, לזכותו של שב"כ יש לציין כי במשך השנים האחרונות הציעו ראשי השב"כ, כולל ראש השב"כ הנוכחי רונן בר, כמה פעמים תוכנית "עריפה" של ראשי החמאס ברצועת עזה לראשי הממשלה בישראל, כולל את חיסולו  של מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר.

התוכנית הזו נדחתה על ידם מחשש להסלמה ומתוך הקונספציה המוטעית ש"חמאס מורתע".

המוסד לעומת השב"כ עסק מדי פעם בחיסול של כמה פעילים זוטרים של חמאס והג'יהאד האסלאמי בלבנון אך נמנע מלפעול נגדם בטורקיה לשם מגיעים לעיתים קרובות אסמעיל הניה, צאלח אלעארורי, ח'אלד משעל ואחרים.

באיסטנבול קיים בנין גדול שבו שוכנת השלוחה של הזרוע הצבאית של חמאס שאותה מפעילים כמה מגורשים מ"עסקת שליט" שעוסקים משנת 2011 בהכונת טרור נגד ישראל, למרות דרישת ישראל הנשיא ארדואן סירב לסגור את השלוחה הזו בטענה שאין בה פעילות טרור.

השלוחה הזו היא יעד חשוב לטיפול על ידי המודיעין הישראלי, יש בה גם חדר האזנה גדול וריגול אחרי ישראל, פעילי חמאס מעבירים את המידע הזה לחבאללה לאיראן.

למרות התמיכה של טורקיה בטרור של חמאס, נענתה ישראל לפני כשנתיים לחיזוריו של נשיא טורקיה ארדואן והחליטה על נרמול היחסים עם טורקיה ופתיחת דף חדש עמה, היה ברור מראש שמדובר בטעות, הנשיא ארדואן הוא שונא ישראל חסר תקנה וההתבטאויות שלו מאז פרוץ המלחמה מעידות על כך בבירור.

ארדואן חושש כעת מהאפשרות שישראל תחסל בכירי חמאס על אדמת טורקיה בעקבות איומים מפורשים בעניין של ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט וראש השב"כ רונן בר.

החסינות שישראל נתנה להנהגת החמאס בחו"ל וברצועת עזה במשך השנים שחלפו הייתה טעות חמורה שפגעה בהרתעה ואיפשרה להם להרים ראש ולפגוע קשות בישראל כפי שראינו ב-7 באוקטובר.

בשנת 1999 אמר לי צלאח שחאדה, ראש הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, כי אין דבר שיותר מרתיע את ראשי חמאס מאשר חיסולם על ידי ישראל, הוא עצמו נהג לשהות בקביעות עם אחת מנשותיו כדי שתשמש לו כמגן אנושי, זה לא עזר לו והוא חוסל על ידי ישראל ביולי 2002.

ישראל ויתרה מראש על כלי נשק חשוב שהוא  החיסולים הממוקדים ועכשיו היא מבינה את הטעות וחוזרת אליו בגדול, לפחות ברצועת עזה.

אסור לוותר על החיסול של בכירי חמאס בחו"ל, לא הייתי מציע למוסד הישראלי לנסות ולחסל אותם כעת בקטאר או בטורקיה כשהם עירניים ודרוכים בעקבות האיומים הישראלים,

שירותי הביטחון של קטאר וטורקיה נוקטים באמצעי זהירות מוגברים, יש מקומות אחרים שבהם אפשר לפגוע בראשי חמאס, המוסד מכיר אותם היטב והוא עוקב אחרי תנועותיהם.

ישראל חייבת לעבור לחיסול הנהגת חמאס בחו"ל, גם אם הדבר ייקח הרבה שנים, הם חייבים לשלם בחייהם על הפגיעה הקשה של חמאס בישראל.

הערה: פורסם לראשונה ב"אפוק"

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי