רפעת אסד יועמד לדין על פשעי מלחמה

שוויץ הודיעה כי תעמיד לדין את רפעת אלאסד, דודו של נשיא סוריה, בגין ביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. רפעת קיבל חנינה מנשיא סוריה בשאר אסד וחזר לסוריה באישורו אך הוא לא יוסגר לשוויץ.

שוויץ הודיעה כי תעמיד לדין את רפעת אסד, דודו של נשיא סוריה בשאר אסד, באשמה של ביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בעקבות מה שמכונה "הטבח של חמאת" בסוריה בשנות ה-80 של המאה הקודמת.

התובע הכללי של שוויץ אמר כי רפעת אסד מואשם במתן הוראות לרצח ועינויים ומעצרים בלתי חוקי של בשנת 1982 במסגרת הסכסוך המזויין בין כוחות הצבא הסורי לבין האופוזיציה האסלאמית בעיר חמאת בתקופתו של הנשיא חאפט' אלאסד.

באותה העת שימש רפעת אלאסד בתפקיד מפקד פלוגות ההגנה ומפקד המבצעים בחמאת.

העמדתו לדין של רפעת אסד בשוייץ היא מסובכת מבחינה משפטית מכיוון שהוא חזר לסוריה בשנת 2021 לאחר שנים רבות של גלות באירופה,ונהנה מהגנת המשטר הסורי.

בראיון שהעניק רפעת אלאסד לערוץ טלוויזיה בשנת 2011 הוא הכחיש את אחריותו לטבח בעשרות אלפי תומכים של תנועת "האחים המוסלמים" בחמאת, מדובר כנראה בטבח של בין 30 ל-40 אלף בני אדם.

רפעת אלאסד בן ה-86  חזר לסוריה באישור הנשיא בשאר אסד וחזרתו לסוריה איפשרה לו להתחמק מעונש מאסר בכלא הצרפתי,הוא הגיע לסוריה חודש לאחר שבית משפט לערעורים בצרפת אישר את עונש המאסר שנגזר עליו לאחר שהורשע בהלבנת הון ובמעילה בכספי ציבור.

רפעת אלאסד הינו אחיו הקטן של נשיא סוריה לשעבר חאפט' אלאסד, אביו של הנשיא הנוכחי בשאר אלאסד,הוא נולד בעיירה קרדאחה ליד העיירה לאד'קייה ב-1937 וסייע לאחיו חאפט' במהלך השנים להשתלט על המדינה, הוא נמלט מסוריה ב-1984 לאחר שניסה להוביל ניסיון הפיכה נגד אחיו הנשיא , למרות זאת הוא זכה לקבל את המחילה של הבן בשאר אסד, נראה שקרבת הדם והרצון להגן על כל בני משפחת אסד, גברו על פני כל שיקול אחר.

הסכסוך בין שני האחים הסתיים בזמנו בפשרה משפחתית ורפעת אלאסד יצא לגלות תמורת עשרות מיליוני דולרים שהופקדו בחשבונותיו בבנקים בשוויץ, הוא קיבל גם כספים משליט לוב מועמר קד'אפי.

הוא חי בגלות באירופה במשך יותר משלושה עשורים, בשוויץ, צרפת וספרד, במהלך התקופה הזו הוא מתח ביקורת קשה על שלטונם של חאפז ושל בשאר אסד.

רפעת אלאסד שימש בתפקיד סגן נשיא סוריה ומפקד בכיר בצבא הסורי, הוא קיבל בסוריה ובעולם הערבי את הכינוי "הקצב מחמאת" לאחר שהכוחות שתחת פיקודו הטילו ב-1982 מצור על העיר חמאת והרגו עשרות אלפי אזרחים סונים, לפני כן, ב-1980 הוא היה אחראי לטבח בכלא תדמור שבו נהרגו מאות אסירים חברי תנועת "האחים המוסלמים".

מעשי הטבח שלו נראים "קטנים" יחסית בהשוואה למעשי הטבח שעשה הנשיא הסורי בשאר אסד בבני עמו במהלך 13 השנים של מלחמת האזרחים בסוריה שהחלה בשנת 2011 עם פרוץ תופעת "האביב הערבי".
רפעת אלאסד צוטט כאומר: "סטלין הקריב 10 מיליון בני אדם כדי לשמר את המהפכה הבולשביקית וסוריה חייבת לעשות את אותו הדבר כדי לשמר את המהפכה של מפלגת הבעת'."

הוא איים "להילחם ב-100 מלחמות, להרוס מיליון מבצרים ולהקריב מיליון הרוגים" כדי לשמור על הסדר במדינה.
במהלך שנות גלותו באירופה הוא לא הורשה לחזור לסוריה מלבד פעם אחת לצורך השתתפות בהלווית אמו בעיירה קרדאחה.

לאחר הנשיא בשאר אסד "נבחר" לקדנציה נוספת של 7 שנים, הוא פירסם ברכה על ניצחונו בבחירות.

לא ברור אם גזר הדין שנגזר עליו בצרפת אסר על יציאתו מהמדינה או שהייתה כאן עסקה עם שלטונות צרפת, דהיינו ויתור על רכושו בצרפת בתמורה לאישור לעזוב את המדינה לסוריה.

הנשיא בשאר אסד לא שילב את דודו הקשיש בשום תפקיד פוליטי או חברתי, זה היה כנראה התנאי שהוא הציב בפניו כדי לאשר לו לחזור לסוריה.

בשאר אסד גילה סלחנות כלפי דודו כדי למנוע תסיסה בקרב בני העדה העלווית והיווצרות אופוזיציה נגדו אם היה דוחה את בקשתו של רפעת אלאסד לחזור למולדתו ומניח לו לרצות עונש של 4 שנות מאסר בכלא הצרפתי.
גורמים סורים אומרים כי הנשיא בשאר אסד קיבל ערבויות מרוסיה כי דודו לא ינסה ליזום שום פעילות נגדו וכי הוא בסך הכל רוצה לסיים את חייו בעיר מולדתו.

באופוזיציה הסורית ראו בזמנו בחזרתו של רפעת אלאסד תקדים לקראת פיוס לאומי והאפשרות שגם אישים פוליטיים מהאופוזיציה הסורית שנמלט לחו"ל מפני משטרו של בשאר אסד יורשו לחזור לסוריה בתנאים מסויימים ויתכן אף שחלק מהפליטים שנמלטו לטורקיה, למדינות ערב ולאירופה יוכלו לחזור למדינה, אולם זה לא קרה.
אמצעי התקשורת הסורים והרשתות החברתיות שנאמנים למשטר שיבחו בזמנו את הנשיא בשאר אסד על החלטתו ההומניטרית לאפשר לדודו הקשיש לחזור למולדת למרות שבמשך עשרות שנים הוא נהג כ"בוגד", ניסה להדיח את אחיו מן השלטון ותקף את המשטר הסורי ועל כך שבשאר אסד הצליח לגייס את תעצומות הנפש כדי להתגבר על משקעי העבר.

גורמים בסוריה אומרים כי אין שום סיכוי שהמשטר הסורי יסגיר לשוויץ את רפעת אלאסד לצורך העמדתו לדין למרות הלחץ הגדול של ארגוני זכויות האדם.

לא ברור עדיין כיצד יתפתחו הדברים והאם שוויץ תעמיד אותו לדין שלא בפניו.

הערה: פורסם לראשונה ב"אפוק"

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי