ההערכה בישראל היא כי שליחות עמוס הוכשטיין  תיכשל

עמוס הוכשטיין השליח האמריקני המיוחד לנושא לבנון יגיע היום למזרח התיכון, הוא ייפגש עם ראש הממשלה נתניהו ומחר עם בכירים לבנוניים בניסיון להשיג הסכם הפסקת אש בין ישראל ללבנון. גורמים בכירים בירושלים מעריכים כי שליחותו תיכשל בגלל עמדת חזבאללה ואומרים כי ישראל נערכת לעימות צבאי כולל עם חזבאללה.

עמוס הוכשטיין, השליח המיוחד של הנשיא ביידן לעניין לבנון,יגיע היום לישראל וייפגש עם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט בניסיון למצוא הסדר מדיני להסלמה בין ישראל לחזבאללה בלבנון.

הוכשטיין נשלח לאזור על ידי הנשיא ביידן שחושש שההסלמה הנוכחית תדרדר למצב של עימות צבאי כולל בין ישראל לחזבאללה שעלול להביא גם לפרוץ מלחמה אזורית במזרח התיכון.

הממשל האמריקני מעריך כי במקרה של התדרדרות למלחמה כוללת גם איראן תתערב בה כדי למנוע פגיעה אנושה בארגון חזבאללה שאותו היא טיפחה צבאית בקצב מוגבר ממלחמת לבנון ב-2006 ועד היום וחימשה אותו בעשרות אלפי טילים רקטות וכטב"מים כדי שיהיה המאחז הצבאי הקדמי שלה מול ישראל שבו תוכל להשתמש נגדה גם במקרה של התקפה ישראלית על מתקני הגרעין האיראניים.

על פי מקורות לבנונים, עמוס הוכשטיין יגיע מחר ללבנון אחרי ביקורו בישראל וייפגש עם ראש הממשלה נג'יב מיקאתי, עם שר החוץ  עבדאללה בו חביב ועם יו"ר הרפלמנט נביה ברי שהוא צינור הקשר שלו לחזבאללה.

על פי גורמים לבנוניים עמוס הוכשטיין גיבש בחודשים האחרונים  הצעה להפסקת אש בלבנון.

התוכנית שלו מבוססת על מתן "גזר" לחזבאללה בדמות פתיחת משא ומתן בין ממשלת לבנון לישראל על 13 נקודות המחלוקת ביניהן בנוגע לגבול היבשתי.

בחודש שעבר אמר עמוס הוכשטיין לגורמים ישראלים כי  השגת הסכם על המחלוקת על תוואי הגבול היבשתי בין ישראל ללבנון תסייע להשגת הפסקת אש עם חזבאללה והפתרון ייעשה בשלבים.

הוא אמר כי "איננו מצפה לשלום קבע בין ישראל לחזבאללה אך אם נצליח להגיע  לשורה של הבנות על גבולות מוכרים לראשונה בין שתי המדינות תהייה זו השגת כברת דרך ארוכה".

תוכניתו של עמוס הוכשטיין מורכבת, לדבריו, משלושה שלבים.

השלב הראשון: תושבי ישובי הצפון שעזבו את בתיהם בגבול ישראל-לבנון, בעקבות המלחמה, ישובו לבתיהם.

גם תושבי הכפרים הלבנוניים ישובו לבתיהם על הגבול עם ישראל.

חלק מהתוכנית יחייב חיזוק כוחו של הצבא הלבנוני.

השלב השני: הענקת חבילת סיוע כלכלי ללבנון, "צריך לוודא שהקהילה הבינלאומית תראה שאנו משקיעים בעם הלבנוני".

למשל, בכל מה שקשור לרשת החשמל בלבנון שעובדת רק כמה שעות ביום, דבר שפוגע בכלכלה.

"יש לנו פתרון לכך", אמר הוכשטיין, "גיבשנו חבילת סיוע שתוכל לספק להם חשמל ל-12 שעות בתוך פרק זמן קצר".

השלב השלישי:  השלב הזה יכלול הסכם על תוואי הגבול היבשתי בין ישראל ללבנון,לדבריו," אם הדבר המצב הפוליטי והכלכלי בלבנון יתייצב, זה יסייע לצמצם את ההשפעה של איראן בלבנון."

עמוס הוכשטיין לא הזכיר ולו במילה אחת את יישום החלטה 1701 של האו"ם ואת הדרישה של ישראל שחזבאללה יסיג את כוחותיו מהגבול מעבר לנהר הליטני.

גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי גוברים הסיכויים להסלמה גדולה בדרום לבנון וכי עימות כולל בין ישראל לחזבאללה הוא בלתי נמנע.

צה"ל כבר הכין את התוכניות המבצעיות לכך ואימן את הכוחות, המהלך להרחיק את כוחות חזבאללה מגבול הצפון אמור לצאת לדרך בעוד כמה שבועות לאחר סיום הפעולה של צה"ל באזור רפיח.

צה"ל מתכנן להעלות כוחות רבים מרצועת עזה לגבול הצפון כדי להיערך לאפשרות כיבוש קרקעי של דרום לבנון והרחקה בכוח של כוחות חזבאללה מהגבול עם ישראל.

חזבאללה אומר כי הפסקת האש בלבנון תלויה בראש ובראשונה בהפסקה כוללת של המלחמה ברצועת עזה ומסרב ליישם את החלטה 1701  של האו"ם, חסו נצראללה הבהיר כי במקרה של הפסקת אש כוחות "רדוואן" ישובו לשבת על הגבול עם ישראל.

גורמים בכירים בירושלים מעריכים כי שליחותו של עמוס הוכשטיין תיכשל בגלל עמדת חזבאללה ואומרים כי ישראל נערכת לעימות צבאי כולל עם חזבאללה.

לקראת הגעתו של הוכשטיין לאזור אמר אמש דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי בהצהרה חריגה כי " חזבאללה מסכן את לבנון, כשאנחנו אומרים שלא ניתן ל-7 באוקטובר לקרות שוב, אנחנו מתכוונים לזה".

הוא ציין כי "ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון מסלים את התקפותיו נגד ישראל. מאז שהחליט להצטרף למלחמה שהחל חמאס ב-7 באוקטובר, חיזבאללה ירה למעלה מ-5,000 רקטות, טילי נ״ט וכטב״מים חמושים מלבנון לעבר משפחות, בתים וקהילות ישראליות."

הגרי הוסיף כי  "התוקפנות הגוברת של חיזבאללה מביאה אותנו לסף של מה שעלול להיות הסלמה רחבה יותר – כזו שעלולה להיות בעלת השלכות הרסניות על לבנון והאזור."

הערה: פורסם לראשונה ב"אפוק"

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי