עסקת החטופים במתכונתה הנוכחית היא שלב בדרך לתבוסה אסטרטגית

עסקת החטופים במתכונתה הנוכחית הוא מסוכנת מאוד מבחינה ביטחונית עבור ישראל ועלולה להביא אותה למצב של תבוסה אסטרטגית בפני אויביה. השארת חמאס בשלטון ברצועת עזה וכוחות "רדוואן" של חזבאללה על גבול לבנון עם ישראל היא הזמנה למעשי טבח נוספים.

ישראל איננה מנהלת משא ומתן עקיף עם חמאס על העסקה לשחרור חטופים והפסקת אש ברצועת עזה, אלא בעקיפין גם עם חזבאללה ואיראן, שמתאמות עם חמאס את המהלכים מאחורי הקלעים, כך אומרים גורמי מודיעין בכירים בישראל.

בסוף השבוע אירח מזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה, בביירות משלחת של חמאס בראשות ח'ליל אלחיה, יד ימינו של יחיא סינוואר, לדיון בחידוש המשא ומתן לעסקת החטופים.

אחת המטרות של המפגש הייתה להדק את הלינקג' בין זירת הלחימה ברצועת עזה ובין חזית הלחימה בדרום לבנון כדי שלא לאפשר לארה"ב ולצרפת לתקוע טריז ולהפריד בין שתי הזירות בהצעות מפתות להפסקת אש בין ישראל לחזבאללה.

לא מן הנמנע שחמאס הודיע באופן מפתיע על נכונותו לחדש את המשא ומתן עם ישראל על עסקת החטופים ולעשות ויתורים בתנאים שהציב כדי להקל על חזבאללה, להרוויח זמן ולעכב את ההתקפה הצבאית הגדולה שתכננה ישראל לעשות על חזבאללה.

כך או כך,ראש הממשלה נתניהו הסכים לחדש את המשא ומתן עם חמאס תחת הכותרת כי "המלחמה תסתיים רק לאחר השגת כל יעדיה ולא רגע אחד לפני".

נתניהו לוקח הימור גדול לפני יציאתו לוושינגטון לפגישה עם הנשיא ביידן ונאום בפני הקונגרס ב-24 בחודש כשיש לו בממשלה התנגדות לעסקת החטופים של כמה שרים מהליכוד וגם של השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' שמאיימים לפרק את הממשלה אם ישראל תלך לעסקה הזו.

הנשיא ביידן נתון בלחץ רב להשיג הישג מדיני שאותו יוכל למנף במערכת הבחירות לנשיאות נוכח מצבו הקשה בסקרי דעת הקהל, הוא רואה בעסקת החטופים והפסקת אש בין ישראל לחמאס מפתח חשוב להשיג גם הפסקת אש בין ישראל לחזבאללה בדרום לבנון וחתימה על הסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה, עם ההישג הזה הוא רוצה לבוא לבוחרים האמריקנים ולהציג הישג לאחר המדיניות הכושלת שלו כנשיא במזרח התיכון.

לפי גורמים בכירים שבקיאים במשא ומתן העסקה הזו מסוכנת מאוד מבחינה ביטחונית לישראל מכמה טעמים.

א.בשלב הזה של העסקה אמורים להשתחרר כ-20 חטופים בלבד, חלקם חיים והשאר גופות, בעוד חמאס מחזיק בכמאה חטופים נוספים שכלל לא ברור מתי הם ישוחררו.

ב. כדי להשיג את שחרור הקבוצה הקטנה של החטופים האלה ישראל נדרשת להסיג את כל כוחותיה מרצועת עזה ובראש וראשונה מ"ציר פילדלפי" שמשמש כצינור הברחת הנשק של חמאס ממצרים לרצועה  וגם ממסדרון נצרים ומאזור החיץ החדש שהקימה בצפון הרצועה.

ג. יישום העסקה מאפשר לחמאס ולחזבאללה לשקם את היכולות הצבאיות שלהם שנשחקו במלחמה לקראת סבב הלחימה הבא ובינתיים להמשיך ולאיים על ישובי עוטף עזה והישובים בגבול הצפון במעשי טבח נוספים.

ד. ישראל נדרשת על פי העסקה לשחרר מאות מחבלים רוצחים, ובהם רבי מחבלים, עשרות מהם ישוחררו לבתיהם ביהודה ושומרון, יקימו תשתיות טרור ויפעלו נגד ישראל והרש"פ.

ה.העסקה המוצעת מתפרשת בעולם הערבי ככניעה של ישראל לחמאס, לחזבאללה ולאיראן.

זהו מהלך מסוכן מאוד לישראל, ניצחון לחמאס והישארותו של יחיא סינוואר כשליטה של רצועת עזה פירושם ניצחון לאידיאולוגיית הג'יהאד ויש לזה השלכה על המצב בכל המזרח התיכון.

הדבר יתפרש כמתן רוח גבית להתקפה על ישראל מכמה חזיתות בדרך להשמדתה על פי החזון האיראני.

ו. ביצוע העסקה יצור פילוג גדול בחברה הישראלית, ירחיב עוד יותר את השסע החברתי ועלול לגרור את ישראל לבחירות מוקדמות בעוד המערכה הצבאית נמשכת.

גורמי ביטחון בכירים בישראל מעריכים כי כניעה כזו תעודד ארגוני טרור לחטוף ישראלים בכל מקום בעולם כדי לסחוט את ישראל.

הדרג המדיני חייב לקחת זאת בחשבון ולראות את האינטרסים של כל תשעת מיליון האזרחים שחיים במדינת ישראל.

ניצחון של חמאס וחזבאללה הוא תבוסה אסטרטגית של ישראל באזור המזרח התיכון והזמנה של התקפות נוספות עליה מצד אויביה.

מה יהיה גורל אזור החיץ ברצועה אם ישראל תיסוג ממנה במסגרת העסקה? מי ישלוט ב"ציר פילדלפי" וימנע הברחות נשק עבור חמאס?

מי ירחיק את כוחות "רדואן" של חזבאללה מגבול הצפון?

המצב הנוכחי הוא מסוכן ביותר לעתידה וקיומה של ישראל באזור הזה, אם היא תיחלש בעמידתה מול חמאס וחזבאללה היא תשלם מחיר הרבה יותר יקר כבר בעתיד הקרוב.

הערה: פורסם לראשונה ב"אפוק"

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי