מדוע חמאס רוצה עכשיו עסקת שחרור חטופים והפסקת אש?

הנהגת חמאס הבינה שההתפתחויות האחרונות במישור המדיני והצבאי אינן לטובתה ולכן היא מביעה רצון לחדש את המשא ומתן על עסקת החטופים ולהגיע להפסקת אש. האינטרסים שלה עלולים להשתנות במהירות והיא עלולה לחזור בה, בכל מקרה העסקה היא מסוכנת לישראל.

יחיא סינוואר האחראי לטבח הנורא בישובי עוטף עזה ב-7 באוקטובר שומר בינתיים על שתיקה ונותן להנהגת חמאס בחו"ל לנהל את המגעים העקיפים עם ישראל על ביצוע השלב הראשון של עסקת שחרור החטופים והפסקת האש, הוא יתערב ברגע שיתאים לו.

ישראל ידעה מראש , כמה ימים לפני שהתקבלה ההחלטה בחמאס, כי הנהגת התנועה מתכוונת ללכת למהלך הזה, ישנם לכך כמה הסברים.

א.הלחץ הצבאי של ישראל על הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה זירז את ההחלטה של חמאס, במיוחד כיבוש מעבר רפיח, "ציר פילדלפי" וחלקים מאזור רפיח.

צינור ההברחות הראשי של חמאס של אמצעי לחימה שמגיעים מחצי האי סיני לזרוע הצבאית, דרך המנהרות, נחסם לחלוטין.

גורמים ברצועת עזה טוענים כי כוחות צה"ל מתקרבים ברפיח למרחב תת קרקעי שבו מסתתרים בכירים בזרוע הצבאית של חמאס שמחזיקים בכמה חטופים ישראלים וחמאס מזדרזת כדי למנוע מישראל את ההישג הזה.

ב. המהלך של חמאס מתואם עם חזבאללה ובהנחייה של איראן, לכן הזדרז חזבאללה להודיע אמש כי חמאס הודיע לו שהוא מסכים להפסקת אש עם ישראל.

משטר ההיאתולות מעריך שישראל תפתח בקרוב במלחמה כוללת נגד חזבאללה שתפגע בו קשות ותביא למלחמה אזורית.

איראן איננה מעוניינת במלחמה כזו ובהיחלשות הכוח הצבאי של חזבאללה שאותו טיפחה מאז שנת 2006, לכן הנהגת חמאס קיבלה הנחייה מטהרן להשיג הפסקת אש בהקדם שתמנע בעצם את ההתקפה הישראלית על חזבאללה מכיוון שהוא מייד יפסיק את האש בעקבות חמאס.

ג. לחץ כבד של קטאר ומצרים על חמאס להסכים לביצוע ההצעה של הנשיא ביידן לשחרור חטופים והפסקת אש, מצרים וקטאר מנסות להצטייר בעיני האמריקנים כמי שתורמות להשגת הרגיעה באזור.

בשבועות האחרונים הפעיל הנשיא ביידן לחץ אדיר על מצרים וקטאר כדי שיספקו את הסחורה ויפעילו לחץ על חמאס.

ד. היחלשותו של הנשיא ביידן מבחינה פוליטית והתחזקות מעמדו של ראש הממשלה נתניהו בארה"ב,נתניהו עומד לשאת נאום בפני הקונגרס ולקבל תמיכה מדינית ומשלוחי נשק חדשים מארה"ב לצורך המלחמה בחמאס.

ה. ניסיון של חמאס להגביר את המחלוקות הפנימיות בתוך ישראל, להגביר את השסע החברתי ולהביא לפרישת השרים בן גביר וסמוטריץ' מהממשלה על רקע עסקת החטופים ולהביא להקדמת הבחירות.

עסקת החטופים המוצעת היא מסוכנת מאוד לביטחון ישראל, לכן בחמאס רוצים אותה, כעת זה משרת את האינטרסים שלהם להחליש עוד יותר את ישראל ולסחוט ממנה ויתורים נוספים.

אבל הדברים עלולים להשתנות במהירות תוך כדי המשא ומתן, האינטרסים של חמאס עלולים לפתע להתהפך עקב ההתפתחויות והיא עלולה שוב לטרפד את העסקה, לכן צריך סבלנות ולשמור על אורך רוח.

העסקה גם לא משנה את המצב שהיה בגבול הצפון ערב ה-7 באוקטובר, חזבאללה יפסיק את האש אבל כוחות "רדוואן" ישובו להתפרס על הגבול עם ישראל.

"אם עשרות אלפי המפונים הישראלים יחששו לחזור לבתיהם, זו בעיה שלהם" אומר גורם בחמאס.

הערה: פורסם לראשונה ב"אפוק"

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי