יו"ר הרש"פ בחזית נגד ישראל,ארה"ב וחמאס

יישום ההחלטות של המועצה המרכזית של אש"פ הינו תהליך ארוך מאוד שמצריך את הרש"פ לשלם מחיר מדיני וכלכלי.

הדרך איננה אצה למחמוד עבאס והוא מתכוון לשמר את ההחלטות כמנוף לחץ על יששראל, ארה"ב וחמאס.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כינס ב-31 באוקטובר את "הועדה הלאומית" שהקים בעקבות כינוס המועצה המרכזית של אש"פ כדי ליישם את ההחלטות שהתקבלו בה.

הועדה שהוא עומד בראשה כוללת 20 חברים מהועד הפועל של אש"פ, מהועדה המרכזית של פת"ח ומהממשלה הפלסטינית, מדובר באנשי שלומו של מחמוד עבאס והיא אמורה לבצע את המדיניות שהוא יקבע.

מחמוד עבאס העביר את ההחלטות שהוא רצה בכינוס המועצה המרכזית של אש"פ שבה יש לו שליטה מלאה, אך ברגע האחרון הוא נמנע מלנקוט בסנקציות נגד רצועת עזה ושלטון חמאס, למרות שהוא הבטיח לעשות זאת, התכנון של יו"ר הרש"פ היה להפסיק את הסיוע הכספי החודשי לרצועת עזה בסך 96 מיליון דולר ולפרק את המועצה המחוקקת הפלסטינית(פרלמנט) שבה יש לחמאס רוב של שני שלישים.

מדוע נמנע מחמוד עבאס  מלקבל את ההחלטה הזו?

א.לחץ מצרי כבד ומסרים שהעביר לו הנשיא א-סיסי לתת סיכוי נוסף למאמצי הפיוס והרגיעה של משלחת המודיעין המצרי לרצועת עזה ,המשך  הקשרים הטובים עם מצרים חשוב מאוד ליו"ר הרש"פ.

ב.לחץ של ישראל שהבהירה למחמוד עבאס כי לא תסכים להפסקת המים והחשמל עבור רצועת עזה ואיום כי אם הוא יקצץ את הסיוע הכספי החודשי לרצועה את תקזז את הסכום שקוצץ מכספי המיסים שהיא גובה עבור הרש"פ ותעביר אותו באמצעות האו"ם לרצועת עזה.

ג.לחץ של תנועת פת"ח ברצועה כי אם ינקטו צעדים נגד רצועת עזה יערקו פעילים רבים משורותיה ויצטרפו לפלג המתחרה בראשות מוחמד דחלאן.

ד.חשש של מחמוד עבאס עצמו לאבד את מנופי הלחץ שלו על חמאס אם יממש את איומיו.

מחמוד עבאס מתכוון לדון בועדה בהמשך הקשר בין הרש"פ לממשל האמריקני, בעיקר בהקשר הביטחוני, למרום החרם שהכריז מחמוד עבאס על ממשל טראמפ בעקבות ההכרזה על ירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית למערב ירושלים, הקשר הביטחוני בין מנגנגוני הביטחון הפלסטינים לבין ה-CIA נמשך בתחום המלחמה בטרור וארה"ב מממנת ישירות את מנגנוני הביטחון הפלסטינים.

עפ"י גורמים בכירים ברש"פ, ראש ה-CIA החדשה ,ג'ינה הספל, תגיע בקרוב לביקור ברמאללה ותיפגש עם מחמוד עבאס ועם הגנרל מאג'ד פרג' ראש המודיעין הכללי הפלסטיני.

יו"ר הרש"פ מתכוון להביא לדיון בועדה את הפסקת ההסכמים הביטחוניים בין הרש"פ לארה"ב וביטול ההתחייבות של הרש"פ לממשל האמריקני הקודם שלא להצטרף יותר לארגונים בינלאומיים ולא לחתום על אמנות בינלאומיות.

הקשר עם ישראל

המועצה המרכזית של אש"פ קיבלה 3 החלטות חשובות בקשר לישראל שמחמוד עבאס צריך ליישמן.

ההחלטות האלה אינן חדשות והן התקבלו כבר פעמיים בדיוני המועצה המרכזית ב-2015 וב-2018, לא נקבע לוח זמנים לביצוע ההחלטות.

א.השעיית ההכרה בישראל אם היא לא תכיר במדינת פלסטין בגבולות67   שבירתה מזרח ירושלים.

ב. ביטול התיאום הביטחוני עם ישראל על כל סוגיו.

ג.התנתקות כלכלית מישראל וביטול "הסכם פאריז" (הנספח הכלכלי של הסכם אוסלו).

מחמוד עבאס אמר בישיבה הראשונה של "הועדה הלאומית" שכינס כי"מדובר במשימה קשה, יש לנו את הרצון ליישם את כל ההחלטות בהיגיון ובכבוד, אנו רוצים תוכנית הגיונית ולא לקבל החלטות הרסניות".

גורם בכיר ברש"פ אומר כי יישום ההחלטות האלה יהיה בהדרגה וכי חברי הועדה דנים בתוכנית שתימשך כשנה או יותר.

מחמוד עבאס נטל על עצמו משימה כבדה, הרש"פ תתקשה ליישם את רוב ההחלטות בגלל השליטה בפועל של ישראל על שטחי הגדה,על מעברי הגבול ועל תנועת האנשים והסחורות.

ישנם דברים שהרש"פ תוכל לבטל באופן חד צדדי, כמו התיאום הביטחוני מצדה והעברת מידע מודיעיני לישראל, אולם קיימים נושאים שהיא לא תוכל לבטל ללא הסכמה של ישראל, למשל, הרש"פ דורשת לקבל את כספי המיסים שישראל גובה עבורה בדולרים, אך ישראל מתעקשת להעבירם בשקלים.

ישנם כ-4 מיליארד שקלים בבנקים פלסטינים בגלל התעקשות ישראל, דבר שמכביד מאוד על הכלכלה הפלסטינית.

בכירים ברש"פ מטילים ספק בכך שהרש"פ תבטל את ההסכמים עם ישראל ותנפיק דרכונים חדשים ואישורים ליבוא וליצוא ללא תיאום עם ישראל ששולטת במעברי  הגבול.

ההערכה בקרב בכירי הרש"פ היא כי מדובר בתרגיל פוליטי נוסף של מחמוד עבאס, יו"ר הרש"פ משאיר את הדלת פתוחה בפני חמאס לפיוס לאומי ואיננו מעוניין ב"שבירת הכלים" עמה,כמו כן הוא מנהל מגעים חשאיים עם ממשל טראמפ למציאת נוסחה שתאפשר לו לחדש את הדיאלוג עם הממשל.

למרות שרוב הציבור הפלסטיני תומך ביישום החלטות המועצה המרכזית של אש"פ,אין למחמוד עבאס את הגיבוי של מדינות ערב המתונות להתנתק מארה"ב ומישראל.

יישום ההחלטות של המועצה המרכזית של אש"פ מחייב תשלום מחיר מדיני וכלכלי שמחמוד עבאס איננו מוכן לשלם בשלב הזה.

מחמוד עבאס הוא דיקטטור פרגמטיסט, הוא שולט במועצה המרכזית של אש"פ ומוסדותיה, דבר שנותן לו יכולת תמרון גדולה, הוא מבין את מגבלות הכוח ולכן הוא ימשיך לשמר בידיו את ההחלטות האחרונות כאיום כלפי ישראל, ארה"ב וחמאס עד שישיג פריצת דרך באחת משלוש החזיתות האלה, מדובר בקלפים אסטרטגיים שהוא איננו רוצה לאבד.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי