טרור בגדה

גורמי הביטחון הישראלים עלו על עקבותיהם של רוצחי החייל דביר שורק ז"ל ולכידתם היא רק שאלה של זמן.
רצח החייל הישראלי נתפס ברחוב הפלסטיני כהישג של הטרור וכישלון של השב"כ, ישראל חייבת לפגוע בראשי הטרור כדי לשקם את ההרתעה.
פיגוע הטרור שבו נרצח חייל צה"ל דביר שורק ז"ל תפס בהפתעה את גורמי הביטחון של ישראל, רק בשבועיים האחרונים לכד השב"כ חולייה של חמאס שהקימה בדרום הגדה תשתית טרור שהקימה מעבדת חבלה והכינה מטענים לקראת פיגועים בירושלים ובמקומות נוספים.
הפיגוע התרחש בעיתוי רגיש, ערב תשעה באב וחג הקורבן  המוסלמי ועל רקע זעם גדול בשטחים בעקבות הריסת הבתים בואדי חומוס על ידי ישראל  ולקראת הפרסום הצפוי של "עסקת המאה" האמריקנית, ארגון חמאס מנסה להתסיס את השטח וגם הרש"פ וירדן, מועצת הווקף המוסלמי קראה לסגור את כל המסגדים במזרח ירושלים ולקיים ביום ראשון הקרוב תפילה מרכזית במסגד אלאקצא כדי למנוע מיהודים לבקר בהר הבית בתשעה באב.
המצוד אחרי חוליית המחבלים שעשתה את הרצח נמשך, יש מאמץ מודיעיני אדיר לאתרה, ההערכה של גורמי הביטחון היא שחבריה עדיין מסתתרים באזור בית לחם-חברון וכי הסתירו את הרכב ששימש לפיגוע,על פי הערכת גורמי הביטחון מדובר ב 2-3 מחבלים.
בידי השב"כ כמה קצות חוט חשובים, ההערכה כרגע היא שמדובר בהתארגנות מקומית מאזור חברון וכי לא מדובר בפיגוע חטיפה, המחבלים נתקלו בדביר שורק ז"ל, עקבו אחריו ורצחו אותו סמוך לישיבה שבה למד והשליכו את גופתו בכניסה למגדל עוז.
באזור שבו נרצח דביר שורק יש השפעה גדולה לארגון החמאס ולא מן הנמנע שההתארגנות החבלנית שרצחה את דביר מזדהה עם חמאס או מופעלת על ידי "מטה הגדה" ברצועת עזה שמפקדו ההבכיר הינו צאלח אלעארורי.
התיאום הביטחוני של ישראל עם הרש"פ לא נפסק וגם מנגנוני הביטחון הפלסטינים מסייעים לישראל בחקירה,יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס יודע שכל תשתית חבלנית בגדה של ארגון חמאס פועלת גם להפיל את שלטונו ולכן יש לחסלה, ההתארגנות החבלנית הצליחה עד כה לפעול תחת אפם של מנגנוני הביטחון של הרש"פ ושל השב"כ הישראלי.
ישראל משקיעה מאמץ מודיעיני אדיר ללכוד את החולייה כדי שחבריה לא יעשו פיגועים נוספים או יהפכו מודל לחיקוי על ידי אחרים, צה"ל שואף לסיים את המצוד במהירות כדי שלא להכביד על האוכלוסיה הפלסטינית בגדה במהלך ארבעת ימי חג הקורבן שמתחיל ביום ראשון.
האם היה ניסיון חטיפה?
כל הסימנים עד עכשיו מחקירת הפיגוע מעידים על כך שלא נעשה ניסיון לחטוף את החייל דביר שורק ז"ל, המחבלים שארבו לו החליטו לרצוח אותו ולהימלט מהר מהמקום, לכן הם לא בזבזו זמן והשליכו אותו בצד הדרך היכן שנרצח.
אמצעי החטיפה של חיילים ואזרחים ישראלים משמש כמנוף לחץ חשוב של חמאס על ישראל, המשא ומתן בין ישראל לחמאס על עסקת חילופי שבויים חדשה תקוע, האסירים הביטחוניים ובני משפחותיהם לוחצים על חמאס לזרז את העסקה אך ישראל מסרבת לתנאי חמאס ולא מוכנה לחזור על התקדים של "עסקת שליט", לכן מנסה חמאס לחטוף ישראלים נוספים כדי לשפר את מצבו במיקוח עם ישראל, ההנחייה לחטוף ישראלים היא הנחייה קבועה לכל חולייה של חמאס בשטחי הגדה, אם אכן חוליית הרצח השתייכה לחמאס יתכן שהבינה שיקשה עליה לחטוף את דביר שורק בחיים בגלל הקרבה לישוב מגדל עוז והציר שבו נוסעים כלי רכב ישראלים ולכן החליטה לרוצחו ולהימלט.
מבחינת חמאס , מדובר בהחמצה גדולה, חייל ישראלי שבוי היה מגדיל את יוקרת הארגון ומהווה קלף חשוב במשא ומתן עם ישראל.
ארגון חמאס מנסה להקשות על המודיעין הישראלי בחקירת הפיגוע כדי להרוויח זמן יקר שיאפשר לחולייה להסתתר, ברשתות החברתיות הפיץ הארגון הנחיות לתושבי אזור בית לחם –חברון כיצד לשבש את החקירה,למחוק את סרטי מצלמות האבטחה באזור, לחסום צירי תנועה ולהתעמת עם כוחות צה"ל.
אי איתור החוליה מראש על ידי השב"כ וסיכול הפיגוע הינו כישלון מודיעיני ומבצעי, אך השב"כ עושה עבודה מצויינת ומצליח לסכל מאות פיגועים בשנה, על פי גורמי ביטחון ישראלים,סביר להניח שהרוצחים יתפסו או יחוסלו במהרה מכיוון שלשב"כ יש כבר את המידע הדרוש לכך, אז יופקו גם הלקחים לגבי העתיד.
חשוב מאוד לעקור כל פעילות טרור חמאסית
 בגדה בעודה באיבה ולא לאפשר לה לגדול, להתפתח ולהתרחב, זהו אינטרס משותף של ישראל והרש"פ כאחד למרות חילוקי הדעות המדיניים העמוקים ביניהן, ארגון חמאס רוצה להפיל את שלטונו של מחמוד עבאס, לערער את היציבות בשטח ולנסות ולהשתלט על הגדה כפי שהשתלט על רצועת עזה ב-2007.
סביר להניח שהשב"כ ילכוד את חוליית הטרור בקרוב, אולם, יש לטפל בראשי הטרור שמגייסים, מממנים ומאכוונים חוליות כאלה, יש לקטוע את ראש הנחש כדי להפסיק את הכשתו, זוהי המשימה של הדרג המדיני, להורות לדרג הביטחוני לבצע  זאת ויפה שעה אחת קודם, הצלחת החולייה להרוג חייל ישראלי עלולה להפוך מודל לחיקוי וצריך להשיב את ההרתעה באמצעות פגיעה בראשי הטרור.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי