האם חמאס מאבד את השליטה על הגבול?

ארגון חמאס מגביר את הלחץ על ישראל באמצעות נסיונות חדירה לשטחה ו"טיפטוף" ירי רקטות כדי לקדם את ישום הבנות הרגיעה.
חמאס שולט באופן מלא בגבול הרצועה אך משחק "משחק כפול" בתיאום עם איראן תוך ניצול חוסר רצונו של הדרג המדיני בישראל בהפלת שלטונו או במערכה צבאית רחבה.
האירועים בגבול הרצועה בשבוע האחרון הם הסלמה ביטחונית חדשה  למרות הבנות הרגיעה בין ישראל לחמאס שכאילו נמחקו כלא היו, נראה כי גם המתווכים,המודיעין המצרי ושליח האו"ם ניקולאי מלדנאנוב אינם מצליחים לשכנע את חמאס לרסן את פעילות הטרור.
בסוף השבוע נורו מהרצועה 3 רקטות לעבר ישראל, במוצ"ש ניסתה חולייה של 3 מחבלים לחדור לישראל בצפון הרצועה,צה"ל הגיב בעוצמה ומאוחר יותר התגלו בצד הפלסטיני של הגבול 3 גופות של המחבלים, מחבל נוסף הגיע כשהוא פצוע לבית החולים בעזה.
לא מדובר רק בנסיונות חדירה לישראל, אלא גם בחידוש "טיפטוף" ירי הרקטות לעבר ישראל, על פי דווח בעיתון "אל-אח'באר" הלבנוני בשבוע שעבר, ארגון חמאס הזהיר את המתווכים כי הוא עלול לאבד את השליטה על הגבול בגלל המצב הכלכלי הקשה וחוסר יכולתו להתמודד עם "הדור הצעיר הממורמר והזועם" שרוצה לראות הסרה מלאה של המצור המוטל על הרצועה.
ארגון חמאס הוא הארגון הצבאי החזק ביותר ברצועה, באופן רשמי הוא מפעיל "כוח ריסון" על הגבול עם ישראל שמטרתו למנוע התקרבות אל הגדר וחדירות לשטח ישראל, אולם, בפועל, הכוח פועל על פי הנחיותיו של יחיא סינוואר ו"נעלם" מהשטח כשהוא מקבל הוראות לכך. 
פרוייקט צעדות השיבה שנמשך כבר 70 שבועות מיצה את עצמו, היעד המרכזי שלו להביא להסרה מלאה של המצור מעל הרצועה לא הושג, הביקורת הפנימית ברחוב העזתי על ארגון חמאס גוברת ובתוך הנהגת הארגון יש גם ביקורת על יחיא סינוואר שהיה אדריכל הבנות הרגיעה עם ישראל.
הנהגת חמאס הייתה כבר בסרט הזה, לפני כמה חודשים היא נאלצה לדכא בכוח את תנועת "רוצים לחיות" (בידנא נעיש- בערבית) שקמה במחאה על המצב הכלכלי הקשה, האבטלה הגואה של בני הדור הצעיר והשחיתות של הנהגת חמאס.
התנועה החלה להתפשט ברצועה וארגון חמאס עצר כמה מאות מפעיליה ופיזר את ההפגנות שארגנה בכוח רב.
בגלל המצוקה הפנימית הקשה וחוסר הרצון של הנהגת חמאס לגרור את הרצועה לעימות צבאי נרחב עם ישראל, החליטה הנהגת חמאס לשנות את מדיניותה ביחס להבנות הרגיעה ולעבור למדיניות של ישום ההבנות עם ישראל "תחת אש", דהיינו, הרחבת הלחץ על ישראל באמצעות חדירות, שיגור בלוני תבערה ו "טיפטוף" ירי רקטות במקביל להמשך המגעים באמצעות המתווכים כדי לקבל את הכסף הקטארי החודשי וישום הפרוייקטים ובראשם שיפור אספקת החשמל לתושבי הרצועה.
ארגון חמאס מנצל את תקופת הבחירות בישראל ואת חוסר הרצון הבולט של הדרג המדיני להפיל את שלטונו או להיגרר לפעולה צבאית רחבה ברצועה, כדי להמשיך בלחץ על ישראל.
ישראל מצדה, מכילה את ירי הרקטות ומסתפקת בחיסול המחבלים על גדר הגבול ולא מרחיבה את הפעילות הצבאית כדי שלא להביא להסלמה גדולה יותר.
תיאום עם איראן והג'יהאד האסלאמי
המדיניות הזו של חמאס נעשית בתיאום מלא עם איראן, בחודש שעבר ביקרה בטהרן משלחת חמאס בראשותו של צאלח אלעארורי, היא נפגשה עם המנהיג הרוחני העליון עלי ח'מינאי ועם חברי הצמרת האיראנית והגיעה עמם להבנות לגבי האופן שבו יש להרחיב את החזית מול ישראל ולטרפד את "עסקת המאה" של טראמפ.
חמאס מתאם גם את מדיניותו עם ארגון הג'יהאד האסלאמי, יחיא סינוואר גילה בשבוע שעבר בעת שסייר ברפיח לרגל חג הקורבן, כי התקיימה פגישה חשאית בין ראשי הזרוע הצבאית של חמאס עם ראשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי שנמשכה 6 שעות שבה סוכמה ותואמה הפעילות נגד ישראל.
התיאום מתקיים גם בחו"ל ,בשכונת א-דאחיה בבירות שבלבנון, שהיא מעוז החזבאללה שם ממוקמים משרדיהם של צאלח אלעארורי, מספר 2 בחמאס ושל זיאד נח'אלה ראש ארגון הג'יהאד האסלאמי.
אלעארורי עסוק כעת בארגון הברחות של נשק איראני מתקדם לרצועת עזה, על פי הסיכום שלו עם הנהגה האיראנית, ארגון חמאס יקבל מאיראן נשק מתקדם שכולל טילים מדוייקים, טילי נ"ט, טילי כתף נגד מסוקים וכטב"מים ממולכדים לקראת סבב הלחימה הבא מול ישראל.
שימוש ב"קבלני משנה"
אחד השקרים שמפיץ חמאס וגם משווק אותו למתווכים בינו לבין ישראל הוא כי לחדירות מהגבול ולירי הרקטות אחראים "ארגונים סוררים" כמו ארגוני הסלפים שחלקם מזוהה עם דאע"ש.
תופעת העריקה של פעילים מהזרועות הצבאיות של חמאס והגי'האד האסלאמי לארגונים הסלפים איננה חדשה, היא קיימת כבר כמה שנים והיא התגברה בעקבות השגת הבנות הרגיעה עם ישראל.
אולם, מדובר בארגונים קיקיוניים ברצועה שארגון חמאס יכול לרסק אותם מבחינה צבאית בתוך זמן קצר.
חמאס איננו עושה זאת מכיוון שנוח לו להשתמש בהם כ "קבלני משנה" שיעשו עבורו את העבודה המלוכלכת מול ישראל ולעיתים גם מול מצרים בצפון סיני.
לסיכום
ארגון חמאס איננו מאבד את שליטתו על הגבול הרצועה עם ישראל, הוא שולט היטב במצב הביטחוני ומווסת את הפעילות נגד ישראל באמצעות "קבלני משנה" ומסביר למבקריו את פעילותם בכך שהם פועלים ב "אופן אינדיבידואלי" ללא הנחיות מהדרג הצבאי או המדיני של חמאס.
חמאס איננו מעוניין בהתדרדרות המצב הביטחוני לכלל מלחמה עם ישראל אולם ניסיונות החדירה לישראל ו"טפטוף" ירי הרקטות משרתים את מטרותיו, הוא מראה בכך לציבור העזתי כי הוא ממשיך להיאבק בישראל מבחינה צבאית כדי להביא להסרת המצור וגם נותן רוח גבית לפעולות הטרור במזרח ירושלים ובשטחי הגדה כדי לגרום לאינתיפאדה שלישית וגם "להגן על מסגד אלאקצא".
ארגון חמאס איננו מגנה את ניסיונות החדירה וירי הרקטות לעבר ישראל ומטיל על ישראל את האחריות להסלמה.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי