יום השנה הראשון לחיסולו של קאסם סולימאני

ארה"ב וישראל נערכות לקראת יום השנה הראשון לחיסולו של הגנרל קאסם סולימאני מפקד כוח "קודס" שחוסל בעיראק ע"י ארה"ב. חיסולו של מדען הגרעין פחרי זאדה מגביר את החשש כי האיראנים מתכננים נקמה כפולה בשבועות הקרובים.

"אבי פצצת הגרעין האיראנית" מוחסן פחרי זאדה חוסל בטהרן ב-27 בנובמבר, בכירי ההנהגה האיראנית ו"משמרות המהפכה" משמיעים מאז איומים ואזהרות כי בכוונתם לנקום את מותו אך בפועל, מלבד החלטות של הפרלמנט האיראני בדבר העלאת רמת ההעשרה של האורניום ל-20 אחוזים והשהיית פעילות הפקחים הבינלאומיים במתקני הגרעין, לא נקטה איראן בשום פעולת נקם מעשית בשטח.

מרוב האזהרות והאיומים כבר רבים במזרח התיכון לא לוקחים ברצינות את האיומים האיראניים, אפילו בטהרן עצמה עושים צחוק מהמשטר, בליל ה- 8 בדצמבר תלו אלמונים את דגל ישראל וכרזה שבה נכתב "תודה רבה למוסד" על גשר במרכז טהראן, ברשתות החברתיות בעולם הערבי הופצה התמונה ומשטר ההיאתולות הפך לחוחא ולהיטלולא.

אולם, אסור לזלזל במשטר האיראני, יש לו זיכרון ארוך ותאוות נקם גדולה וסביר להניח כי הוא לא יעבור לסדר היום על חיסולו של מדען הגרעין פחרי זאדה שהיה דמות מפתח בפרוייקט הגרעין האיראני, כבודה הלאומי של איראן נפגע והיא הושפלה והיא מחפשת לשקם את כבודה בהזדמנות הראשונה שתיקרה בדרכה.

גורמי הביטחון בישראל ובארה"ב חוששים מפני פעולת נקם איראנית לקראת סוף החודש לרגל יום השנה הראשון לחיסולם של מפקד כוח "קודס" האיראני קאסם סולימאני ואבו מהדי אלמוהנדס, סגן ראש מליציות "אלחשד א-שעבי" בבגדאד בידי ארה"ב שיחול ב-3 בינואר.

איראן הגיבה בזמנו באמצעות שיגור מטח טילים לעבר אחד הבסיסים האמריקנים בעיראק אך לא הרגה שום חייל אמריקני, מאז היא מבטיחה ביחד עם מליציות "אלחשד א-שעבי" כי הנקמה עוד תגיע. אחד התרחישים המודיעינים הוא שאיראן תבצע פעולת נקם משולבת על מטרות אמריקניות וישראליות בו זמנית כדי להראות לשלוחותיה במזרח התיכון כי יש לה זיכרון ארוך וסבלנות וכי ארה"ב וישראל לא ינצלו מזרועה הארוכה.

להערכת גורמי ביטחון בישראל פעולת הנקם האיראנית תתבצע בחו"ל על ידי סוכנים איראנים, יתכן שעל ידי בסיס תשתית הטרור של חזבאללה, או מסוריה ועיראק בידי שלוחותיה של איראן: חזבאללה והמליציות הפרו איראניות, לחזבאללה יש עדיין חשבון פתוח עם ישראל על מותו של פעיל חזבאללה בהפצצת חיל האוויר בסוריה לפני כ-4 חודשים.

הפגיעה במטרות האמריקניות והישראליות שיבחרו תעשה ללא "טביעות אצבע" וללא מספר נפגעים גבוה באופן כזה שארה"ב וישראל יוכלו להכיל אותה ולא יצאו לתגובת נגד חריפה. אין ודאות שהתרחיש הזה ייצא אל הפועל, אך גורמי המודיעין של ישראל וארה"ב בעירנות גבוהה כדי לאתר ולסכל כל ניסיון נקמה איראני.

ישנם כמה הסברים לכך שפעולת הנקם האיראנית מתעכבת בינתיים, למרות שישנם גם גורמים בארה"ב, כמו אליוט אברהמס השליח המיוחד לאיראן, שטוענים כי איראן לא תעז להגיב צבאית על חיסולו של המדען פח'רי זאדה לפני כניסתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן לבית הלבן כדי שלא להתחיל את היחסים עם הממשל החדש ברגל שמאל.

א.חשש כי מדובר במלכודת אמריקנית-ישראלית כדי לגרור את איראן להרפתקה צבאית ואז יורה נשיא טראמפ להפציץ את מתקני הגרעין באיראן ויסיים את כהונתו בבית הלבן כגיבור אשר לימד לקח את האיראנים, מה שלא עשה שום נשיא לפניו.

ב. חוסר יכולת מודיעינית ומבצעית להוציא אל הפועל פיגוע נקם תוך פרק זמן קצר יחסית.

ג. חשש מתגובה צבאית חריפה של ישראל, איראן חוששת מלשבור את כללי המשחק, אין לה שום הוכחה כי ישראל עומדת מאחורי חיסולו של פחרי זאדה, היא רק חושדת בה בסבירות גבוהה, יתכן שההנהגה האיראנית חוששת מפני חיסולים נוספים בדרג הגבוה ביותר, נוכח היכולות המדיעיניות והמבצעיות הגדולות של המוסד הישראלי.

ד. חשש איראני מהסתבכות צבאית עם ארה"ב וישראל לאור מגיפת הקורונה שמפילה חללים רבים באיראן ונוכח המצב הכלכלי הקשה בעקבות הסנקציות האמריקניות.

ה. רצון להימנע כעת בכל מחיר מעימות מתוך מגמה להתחיל את היחסים עם ממשל ביידן ברגל ימין כדי להוכיח כי פניה של איראן לשלום ולהסרת הסנקציות.

חיסולו של המדען פחרי זאדה בלב טהראן מהווה פרק נוסף בסדרת המכות שאיראן חטפה ושמיוחסת לישראל, הדרג המדיני או הצבאי בישראל מעולם לא הודה רשמית בפעולות האלה.

מ-2010 ועד היום חטפו האירנים מכות רבות:

חיסול כמה ממדעני הגרעין האיראנים, גניבת ארכיון הגרעין האיראני והבאתו לישראל,פיצוץ מתקן הצנטרפוגות המתקדמות בנתנז, התקפות סייבר על מתקנים חיוניים באיראן, חיסול אבו מוחמד אלמצרי, מספר 2 בארגון אל-קאעדה בלב טהראן וחיסולו של המדען מוחסן פחרי זאדה, אבי "פצצת הגרעין האיראנית".

איראן משקיעה כספים רבים בשלוחותיה הצבאיות השונות בסוריה, עיראק, לבנון ותימן אך מזניחה את מנגנוני ביטחון הפנים שלה ויחידות הריגול הנגדי, מערכת ביטחון הפנים של איראן פרוצה, בעקבות חיסולו של המדען פחרי זאדה ירדה חלק מההנהגה האיראנית הקשורה לפרוייקט הגרעין למחתרת מחשש שהיא תחוסל גם כן.

איראן נזהרת שלא להיכנס למלחמה חשאית של חיסולי נגד של אישים ישראלים, היא מכירה בכוחו המודיעני והמבצעי של המוסד הישראלי ומנסה להימנע ממצב שבו ישראל תיאלץ לפגוע פיסית בהנהגת ההיאתולות בטהראן.

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי