תעלומת היעלמותו של אבו עוביידה דובר הזרוע הצבאית של חמאס

"אבו עוביידה", דובר הזרוע הצבאית של חמאס נעדר כבר תקופה ארוכה מאמצעי התקשורת והיעדרותו מעוררת חשש בקרב תומכי חמאס ברצועה כי הוא חוסל על ידי ישראל. ישראל אינה מגיבה וחמאס מכחיש את דבר מותו, גורלו הוא בגדר תעלומה שתתברר כנראה בהמשך המלחמה.

שיחת היום ביהודה ושומרון ורצועת עזה הינה היעדרותו מאמצעי התקשורת של "אבו עוביידה" דובר הזרוע הצבאית של חמאס שנוהג להופיע כשהוא רעול פנים ולדברר את מעלליה של הזרוע הצבאית.

ההופעה האחרונה שלו באמצעי התקשורת, בתמונתו ובקולו, הייתה ב-23 בנובמבר, מאז הוא לא הופיע יותר.

אולם, ב-28 בנובמבר התפרסמה הודעה כתובה בערוץ הטלגרם שלו והודעה נוספת התפרסמה באותו הערוץ ב-4 בדצמבר.

התעלומה גברה כאשר אחד מערוצי הטלוויזיה בישראל שידר כי הוא נהרג ברצועת עזה, גורמים בחמאס הכחישו זאת וטענו כי מדובר בלוחמה פסיכולוגית ישראלית וכי "אבו עוביידה" מופיע בתמונתו ובקולו רק כשיש משהו חשוב להודיע עליו.

עד לרגע זה לא ידוע בבירור מה עלה גורלו של "אבו עוביידה" ומדוע איננו מופיע באמצעי התקשורת,אם אכן הוא מת, וכרגע אין שום הוכחה לכך, הרי שזה יחשב להישג תודעתי גדול של ישראל, הוא אמנם איננו מראשי הזרוע הצבאית של חמאס אבל הוא מקורב מאוד ליחיא סינוואר.

"אבו עוביידה" נחשב לדמות המרכזית של הזרוע הצבאית של חמאס, שיש לה פופולאריות אדירה בעולם הערבי, שמובילה את המערכה התקשורתית במלחמה ואת הלוחמה הפסיכולוגית של חמאס נגד ישראל.

"אבו עוביידה" ששמו האמיתי הוא חד'יפה כחלות, הינו אחת הדמויות בצמרת חמאס שהפכה כתוצאה מהמלחמה הנוכחית ברצועת עזה לדמות מוכרת ביותר.

"אבו עוביידה" בן אלג'ראח היה כינויו של אחד מעשרת המלווים האישים של הנביא מוחמד, שכונה גם "מגן האומה", ובמהלך השנים האחרונות השתמשו בכינוי הזה גם בכירים בארגון הטרור אל-קאעדה, כמו אבו עוביידה אלבנשירי ואבו עוביידה אלמצרי.

"אבו עוביידה" , המקפיד להופיע בסרטוני ווידאו קצרים מוקלטים מראש כשהוא רעול פנים, הצליח לכפות את נוכחותו על אמצעי התקשורת הערביים והזרים וגם על אמצעי התקשורת הישראלים, הוא מקורב מאוד להנהגה הצבאית של חמאס שמעריכה את כישוריו .

ההערכה היא שהוא מסתתר כעת בתוך הבונקר המרכזי באזור ח'אן יונס, לאחר שנמלט מהבונקר בבית החולים שיפא, שממנו מנהל כעת חמאס את המערכה ובתוכו הצמרת הצבאית של חמאס מוחמד דף, יחיא סינוואר ומרוואן עיסא.

"אבו עוביידה" מקדים פעמים רבות את דובר צה"ל בהודעותיו ומספק אינפורמציה חשובה לתקשורת בנושא הלחימה והחטופים הישראלים, אבל ניכר שמאז שהתחילה הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה יש הרבה שקרים בהודעותיו וספינים שנועדו לשרת את הזרוע הצבאית של חמאס ולצייר אותה כמי שגורמת אבידות קשות לצה"ל.

הוא חשף את עצמו לאמצעי התקשורת הפלסטינים בשנת 2002 כאחד ממפקדי השטח של הזרוע הצבאית של חמאס, הוא ניהל מסיבות עיתונאים כשהוא רעול פנים כשהוא מחקה את בכיר הזרוע הצבאית של חמאס עימאד עקל שחוסל על ידי ישראל ב-1993 שנהג להופיע בתקשורת כשראשו עטוף בכפייה אדומה.

לאחר נסיגת כוחות צה"ל מרצועת עזה בשנת 2005 הוא מונה רשמית לתפקיד דובר הזרוע הצבאית של חמאס.

מוצאו מהעיירה נעליא ברצועת עזה וביתו הוא במחנה הפליטים ג'באליה, הוא בעל תואר שני מהאוניברסיטה האסלאמית בעיר עזה וכתב עבודת מאסטר תחת הכותרת "האדמה הקדושה בין היהדות, הנצרות והאיסלאם", צה"ל ניסה לחסל אותו מספר פעמים וביתו הופצץ  בשנים 2008, 2012, 2014 וגם במהלך המלחמה הנוכחית.

הוא זכה לפופלאריות רבה ולחשיפה תקשורתית ברצועת עזה במהלך המלחמה ב- 2014 (מבצע "צוק איתן) כאשר הודיע על חטיפתו של חייל צה"ל אורון שאול, הוא נהג להשתמש ברשתות החברתיות טוויטר ופייסבוק  אך החשבונות שלו נסגרו שם, כיום הוא משתמש באפליקציית טלגרם ובערוץ הטלוייזיה "אל-אקצא" של חמאס כדי לפרסם את הודעותיו. למרות ש"אבו עוביידה" מנסה להסתיר את זהותו, ישראל חשפה את שמו בעבר, אך במלחמה הנוכחית היא עלתה מדרגה, במהלך המלחמה פירסם דובר צה"ל בשפה הערבית אביחי אדרעי הודעה עם תמונה של "אבו עוביידה" בפנים גלויות וחשף שוב כי שמו האמיתי הוא חד'יפה כחלות.

הוא כינה אותו במילים "שקרן ופחדן", הזרוע הצבאית של חמאס התעלמה לחלוטין מהודעתו של דובר צה"ל ולא הגיבה עליה.

"אבו עוביידה" נוהג לפתוח את הודעותיו בפסוקים מהקוראן ולסיימן בהבטחות לניצחון, הוא הצליח להפוך לאייקון של הזרוע הצבאית של חמאס בקרב הפלסטינים ובקרב תומכי חמאס בעולם.

שמו מוזכר לעיתים קרובות בקריאות במהלך הפגנות של תומכי חמאס בירושלים וביהודה ושומרון לצד שמו של מוחמד דף.

חשיפת שמו האמיתי ותמונתו של אבו עוביידה בתקשורת באופן רשמי על ידי צה"ל והשב"כ היא חלק מהלוחמה הפסיכולגית של ישראל והיא נועדה לשגר מסר של הרתעה לצמרת הצבאית של חמאס ברצועת עזה כי סופה קרב והיא תחוסל על ידי צה"ל.

האם ההיעדרות שלו מאמצעי התקשורת היא מחשש כי צה"ל כבר שם אותו על הכוונת ועומד לחסל אותו?

גורמים ברצועת עזה טוענים כי "אבו עוביידה" נוקט כעת צעדי זהירות שונים, אך הוא תחת מעקב מודיעיני צמוד של ישראל וגורמי ביטחון אומרים כי הוא יחוסל ברגע שתהייה הזדמנות מודיעינית ומבצעית מתאימה.

מבחינת ישראל, הוא מחבל לכל דבר ועניין וגורלו נחרץ כפי שנחרץ גורלה של כל ההנהגה הצבאית של חמאס.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי