מדינות ערב נגד התוכנית של שר הביטחון גלנט

התנגדות עזה בעולם הערבי לרעיון של שר הביטחון גלנט להקמת כוח רב לאומי בהשתתפות כוחות ממדינות ערב שימלא משימות ביטחון ברצועת עזה. גם הרש"פ מתנגדת לרעיון והפלגים הפלסטינים בעזה הודיעו כי יבצעו פעולות טרור נגד כל כוח כזה.

חמאס פועל באינטנסיביות לסכל את כל התוכניות של ישראל ליום שאחרי המלחמה ברצועת עזה, יחיא סינוואר נחוש להישאר בשלטון למרות התבוסה של הזרוע הצבאית של חמאס מול כוחות צה"ל.

אתמול חיסלו פעילים של חמאס שני פלסטינים שסייעו באבטחת הסיוע ההומניטרי בעיר עזה, הם טענו כי השניים פעלו בשליחות ישראל בתיאום עם המודיעין הפלסטיני של מאג'ד פרג'.

הפירסומים בישראל על אפשרות שכוח רב לאומי ממדינות ערב יגיע לרצועת עזה למלא משימות ביטחוניות עוררו סערה בעולם הערבי.

שר הביטחון יואב גלנט שחזר מביקור מדיני ביטחוני בארה"ב דיווח לראש הממשלה נתניהו בשבוע שעבר, לאחר שיחות עם בכירים בממשל, כי חלה התקדמות משמעותית בדרך להכנסת כוח רב לאומי ממדינות ערביות לרצועת עזה.

מדובר ביוזמה ישראלית במסגרת ההכנות ליום שאחרי המלחמה, התוכנית של שר הביטחון היא שהכוח הרב לאומי יאבטח את המזח הצף שצבא ארה"ב מקים בצפון הרצועה ואת משלוחי הסיוע ההומניטרי,הכוח יורכב מגורמים חמושים של שלוש מדינות ערביות שאחת מהן היא כנראה איחוד האמירויות.

ארה"ב הסכימה עקרונית לרעיון אך ברש"פ וחמאס הביעו התנגדות עזה וכל הפלגים הפלסטינים הודיעו שיתייחסו לכל כוח זר שיגיע לרצועה כ"כוח כיבוש", פירוש הדבר פעולות טרור, גם אם מדובר בכוח ערבי.

אולם, גם מדינות ערב מגלות כעת התנגדות עזה לרעיון הזה.

אמש שוחח נשיא מצרים א-סיסי בטלפון עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס על ההתפתחויות המדיניות, על הגברת הכנסת הסיוע ההומניטרי ועל היום שאחרי המלחמה ברצועת עזה.

גורמים בכירים ברש"פ מסרו כי נשיא מצרים הדגיש בשיחה כי מצרים תומכת בחזרת הרש"פ לשלטון ברצועת עזה ובהקמת מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67 שבירתה היא מזרח ירושלים.

לדבריהם, הוא גם הביע התנגדות שכוחות ממדינות ערב ייכנסו לרצועת עזה כדי לאבטח את הקמת המזח הצף האמריקני בצפון הרצועה ואת משלוחי הסיוע ההומניטרי.

רצועת עזה היא החצר האחורית של מצרים והנשיא א-סיסי רגיש מאוד לכל התפתחות ביטחונית הקשורה לרצועה.

מקור מצרי בכיר מסר כי בהתייעצויות טלפוניות בין מצרים לכמה מדינות החברות בליגה הערבית יש התנגדות עזה לתוכנית של שר הביטחון יואב גלנט להקמת כוח רב לאומי בהשתתפות שלוש מדינות ערביות שימלא משימות ביטחוניות ברצועת עזה.

גורמים במערכת הביטחון מעריכים שבסופו של דבר ישראל תיאלץ ללכת על הרעיון של הקמת ממשל צבאי ישראלי זמני עם מנהל אזרחי פלסטיני.

הערה: פורסם לראשונה ב"אפוק"

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי