ירדן חושפת את החתרנות של חמאס ו"האחים המוסלמים" בסיוע איראן

ירדן החליטה לצאת למאבק תקשורתי גלוי נגד איראן, "האחים המוסלמים" וחמאס והאשימה אותן בניסיון להבריח נשק לתוך הממלכה ההאשמית כדי לערער את יציבותה. ההערכה בישראל היא כי הטקטיקה החדשה של ירדן לא תעצור את הפעילות האיראנית והחמאסית בתוך שטח ירדן וכי המלך עבדאלה יצטרך לפעול בכוח נגד הפעילות הזו.

ירדן החליטה לחשוף רשמית את הפעילות החתרנית של איראן, ביחד עם חמאס ותנועת "האחים המוסלמים", בממלכה ההאשמית כדי לערער את יציבות השלטון בה ואת השקט בגבולה עם ישראל.

גורמים ירדנים תדרכו את סוכנות הידיעות "רויטרס" ב-15 במאי כי גורמי הביטחון של ירדן סיכלו בסוף חודש מרץ הברחת נשק מאיראן לידי המליציות הפרו איראניות בסוריה ומשם לתא טרור שהוקם בירדן ומשתייך לתנועת "האחים המוסלמים" שקשור גם לזרוע הצבאית של חמאס.

על פי גורמים ירדנים,חמשת חברי התא הזה הם ממוצא פלסטיני וגוייסו למשימה על ידי צאלח אלעארורי ראש הזרוע הצבאית של חמאס ביהודה ושומרון לפני שהוא חוסל על ידי ישראל בביירות בחודש ינואר השנה.

גורמים ירדנים מסרו כי ירדן סיכלה באחרונה מספר ניסיונות של איראן להבריח נשק מסוגים שונים לירדן כמו: טילי קטיושה,רובי קלצ'יניקוב, מטעני חבלה מסוג כלימגור וחומרי נפץ.

חלק מהנשק יועד להיות מוברח לשטחי יהודה ושומרון ליד קבוצות הטרור החמושות בג'נין, שכם וטול כרם והשאר לפעילי טרור בירדן עצמה כדי שיבצעו פעולות טרור מגבול ירדן לשטח ישראל.

בתגובה לפירסום מירדן מסרה תנועת חמאס הודעה קצרה כי "אין לה כל קשר למעשים שמטרתם לפגוע בירדן."

תנועת "האחים המוסלמים" היא תנועה פוליטית חוקית בירדן שפועלת בה כבר עשרות שנים אבל היא גם תנועת האם של חמאס.

בחודשים האחרונים גברו הניסיונות של איראן, בשיתוף עם חמאס ותנועת "האחים המוסלמים", לערער את היציבות בירדן באמצעות הפגנות המוניות  כדי לאלץ את המלך עבדאללה להפוך את הגבול השקט של ירדן עם ישראל, באורך של כ-300 ק"מ, לחזית טרור פעילה נגד ישראל, לצורך הברחות מסיביות של אמצעי לחימה לקבוצות הטרור החמושות בצפון השומרון ולביצוע פיגועים.

המלך הירדני דחה את הניסיונות  האלה ונקט בהתאם בצעדי מנע תקיפים.

בשיחה עם נכבדים ירדניים באזור מפרק  במזרח ירדן לפני שלושה שבועות,הבהיר המלך באופן חד משמעי כי " לא יאפשר להפוך את ירדן לזירת מערכה של כל צד כלשהו."

גורמים ירדנים בכירים מאשימים את איראן וחזבאללה בניסיון לפגוע בביטחון הלאומי של ירדן באמצעות המליציות הפרו איראניות וכנופיות מבריחים שפועלות בדרום סוריה ומבריחות סמים ואמצעי לחימה לצפון ירדן.

מדובר בגבול ארוך בין סוריה לירדן באורך של 370 ק"מ.

בנוסף לכך, מייד לאחר פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר יש ניסיונות של מליציות שיעיות לחדור משטח עיראק לירדן כדי ליצור תנועת המונים מתומכי חמאס בירדן לעבר הגבול עם ישראל.

צבא ירדן נאלץ להפציץ את הריכוזים של המילציות השיעות על הגבול עם ירדן והסיג אותן לאחור למרחק של 40 ק"מ מזרחה מהגבול.

אבו עלי אלעסכרי מראשי המליציה של "גדודי חזבאללה" בעיראק הודיע על כוונת הארגון לחמש בנשק 12 אלף לוחמים בתוך שטח ירדן כדי שיילחמו בישראל.

ירדן מוקפת מכל עבר במובלעות איראניות, אך לפני שלוש שנים היא חתמה על הסכם ביטחוני עם ארה"ב שמאפשר לצבא ארה"ב להשתמש בשטח ירדן כדי להגן על האינטרסים האמריקנים באזור.

ארה"ב תגן על ירדן מפני הסכנה האיראנית אבל גם ישראל תעשה זאת, למרות העמדות העוינות של המלך עבדאללה, צה"ל לא יאפשר שלאורך הגבול הארוך עם ירדן יישבו מליציות איראניות שיפתחו חזית חדשה עם ישראל ויהיו חלק מטבעת החנק האיראנית המקיפה את ישראל מכל עבר על פי החזון של הגנרל קאסם סולימאני.

העובדה שירדן יזמה את הפירסום על סיכול הברחת הנשק האיראני לשטחה מעידה על כך שהיא הסירה את הכפפות והחליטה לעבור גם למאבק תקשורתי נגד איראן, האחים המוסלמים וחמאס על הניסיון שלהם לחתור נגד שלטונו של המלך עבדאללה ולערער את יציבות הממלכה.

ההערכה בישראל היא כי הטקטיקה הירדנית החדשה לא תרתיע את איראן וחמאס והן ימשיכו במאמצי הברחות הנשק לשטחי ירדן ואת הניסיונות להפיל את שלטונו של המלך עבדאללה.

להערכת גורמי ביטחון בישראל למלך עבדאללה לא נותרה ברירה והוא ייצטרך לפעול בכוח נגד מבריחי הנשק ופעילי חמאס ו"האחים המוסלמים" בשטח ירדן.

הערה: פורסם לראשונה ב"אפוק"

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי