יתחדש המשא ומתן על עסקת החטופים

קבינט המלחמה הסמיך את צוות המשא ומתן לחדש את המגעים להשגת עסקת חטופים. גורמים מדינים בכירים מביעים פסימיות גדולה בקשר לסיכוי להשיג פריצת דרך במשא ומתן נוכח עמדות חמאס אך המאמצים יימשכו.

קבינט המלחמה דן אמש בדרכים חדשות להתקדמות במשא ומתן על עסקת החטופים.

לשכת ראש הממשלה מסרה בסיום הדיון כי הקבינט הורה לצוות המשא ומתן להמשיך במשא ומתן להשבת החטופים.

האלוף במילואים ניצן אלון, האחראי על סוגיית החטופים מטעם צה"ל, גיבש מסמך עם תיקונים לתשובה ישראלית להצעה  המצרית במטרה לראות איך אפשר לדחות את סוגיית הפסקת המלחמה שאותה מציב ארגון חמאס כדרישה בסיסית לכל עסקה.

הדיון בקבינט התקיים לאחר שידור הסרטון המזעזע על התצפיתניות הישראליות בכל ערוצי הטלוויזיה בישראל שזכה לתגובות קשות בציבור הישראלי.

הסרטון הוצג לראשונה בקבינט המלחמה כבר לפני כחודשיים.

השר בני גנץ , חבר קבינט המלחמה, מתח לפני הדיון ביקורת מרומזת על ראש הממשלה נתניהו ואמר כי "אחריותנו ליצור מציאות אחרת, גם כשמדובר בהחלטות קשות". נתניהו מצידו אמר לאחר פרסום הסרטון: "נעשה את הכול כדי להשיבן".

העיתון "אלערבי אלג'דיד" פירסם אתמול מפי מקורות מצרים כי מתקיימים מהלכים לבדוק את הדופק בקרב הצדדים לגבי חידוש המשא ומתן על עסקת החטופים והפסקת האש.

על פי הדיווח, המודיעין המצרי החל  במגעים לחידוש המשא ומתן העקיף בין ישראל לחמאס,

מקור מצרי גילה לעיתון כי "המשלחות הטכניות של ישראל מבקרות בקהיר על בסיס שבועי". לדבריו, המשלחות מגיעות, בין היתר, כדי לדון בתיקים הקשורים להסכמים הביטחוניים בין מצרים לישראל ולהציג דרישות הנוגעות לשיתוף הפעולה המצרי, להפעלה מחדש של מעבר רפיח במצב הנוכחי ולדון בעמדות של קהיר בהקשר זה.

ישראל מתנהלת בזהירות מול מצרים ואינה רוצה לפגוע במאמצי התיווך שלה למרות שעל פי הדיווחים בארה"ב סגן ראש המודיעין המצרי ניסה לעשות "תרגיל"  בסבב בשיחות האחרון והעביר טיוטות שונות של ההצעה לישראל ולחמאס.

עם זאת, גורמים מדיניים בכירים בירושלים מביעים פסימיות רבה לגבי הסיכויים להשיג פריצת דרך נוכח העמדה הבלתי מתפשרת של יחיא סינוואר בדבר הפסקת המלחמה ונסיגת כוחות צה"ל מכל שטח רצועת עזה.

גורמי ביטחון מסרו כי יחיא סינוואר מעודד מאוד מהלחץ המדיני הגובר על ישראל ודרישת בית הדין הפלילי בהאג להוציא צווי מעצר לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון גלנט ומהודעת מדינות באירופה על הכרה במדינה פלסטינית.

הוא משוכנע כי בסופו של דבר הלחץ הפנימי בישראל והלחץ הבינלאומי יכניעו את ממשלת נתניהו לקבל את כל דרישותיו והוא ייצא כמנצח במלחמה ויישאר על כס השלטון ברצועת עזה.

הערה: פורסם לראשונה ב"אפוק"

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי